A company produces a product for which the variable cost is $12.95 per unit and the fixed costs are $96,000. The product sells for $17.62. Let x be the number of units produced and sold. (a) The total

A company produces a product for which the variable cost is $12.95 per unit and the fixed costs are $96,000. The product sells for $17.62. Let x be the number of units produced and sold.

(a) The total cost for a business is the sun of the variable cost and the fixed costs. Write the total cost C as a function of the number of units produced.

(b) Write the revenue R as a function of the number of units sold.

(c) Write the profit P as a function of the number of units sold. (Note: P = R – C).

C = ?

R = ?

P = ?

Leave a Reply