A manufacturer sells its product for $32.00 per unit. The fixed costs are $3400.00 and the variable costs are $15.00 per unit. Let x be the number of…

A manufacturer sells its product for $32.00 per unit. The fixed costs are

$3400.00 and the variable costs are $15.00 per unit. Let x be the number of

units produced and sold.

(a) Give an equation for the cost function C(x).

(b) Give an equation for the revenue function R(x).

(c) Give an equation for the profit function P(x).

(d) How many units must be sold to break-even?

Leave a Reply