The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 8 pounds of material at a standard price of $42 per pound.

The standard materials cost to produce 1 unit of Product R is 8 pounds of material at a standard price of $42 per pound. In manufacturing 5,300 units, 40,200 pounds of material were used at a cost of $44 per pound. What is the direct materials quantity variance?

Leave a Reply